Image
Image
ПРОФЕСІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ НА РИНКАХ КАПІТАЛУПРИМУСЬТЕ СВОЇ ГРОШІ ПРАЦЮВАТИ
ПРОФЕСІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ НА РИНКАХ КАПІТАЛУПРИМУСЬТЕ СВОЇ ГРОШІ ПРАЦЮВАТИ

Порядок роботи з клієнтами

Згідно ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» № 738-IX від 19.06.2020 р. та відповідно до «Про затвердження Вимог (правил) щодо здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами», що затверджені РІШЕННЯМ НКЦПФР № 640 від 03.11.2020.; «Про затвердження Вимог до договорів, які укладаються під час провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами», що затверджені РІШЕННЯМ НКЦПФР № 641 від 03.11.2020р. (Із змінами, внесеними згідно з Рішенням НКЦПФР № 185 від 11.03.2021).

1.       ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛЬТУС-ФІНАНС» (ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС»), код за ЄДРПОУ 30431784 - (далі – Торговець) завчасно, до укладання відповідного договору про надання інвестиційних послуг та/або надання інвестиційних послуг, залежно від того, яка подія настає раніше, надає клієнту або потенційному клієнту інформацію про:

(інформація надається на надійному носії, у вигляді паперового документа, який засвідчується власноручним підписом Клієнта, що є підтвердженням про ознайомлення та/або надання інформації за допомогою засобів електронної комунікації, якщо Клієнтом надано адресу електронної пошти для цілей ведення обміну інформацією між Торговцем і Клієнтом, що вважається доказом того, що Клієнт має регулярний доступ до Інтернету)

1.1. умови такого договору або послуги;

1.2. найменування та місцезнаходження Торговця, а також контактні дані, необхідні для того, щоб Клієнти могли ефективно спілкуватися з Торговцем;

1.3. мови, якими Клієнт може спілкуватися з Торговцем, і отримувати від Торговця документи та іншу інформацію;

1.4. засоби зв’язку, що використовуються між торговцем та клієнтом, у тому числі, для надсилання та отримання замовлень;

1.5. інформацію про отриману(і) ліцензію(ї), видану(і) НКЦПФР, а також контактні дані НКЦПФР;

1.6. характер, періодичність та терміни подання звітів про виконання послуг, які торговець надає клієнту;

1.7. узагальнена форма опису політики конфлікту інтересів, яку підтримує торговець;

1.8. за вимогою клієнта, надається більш детальна інформація про політику конфлікту інтересів на надійному носії або через веб-сайт (якщо він є надійним носієм) за умови виконання наступних умов:

- надання такої інформації на цьому носії відповідає умовам, в яких ведуться або будуть вестися ділові відносини між торговцем та клієнтом;

- клієнт зобов’язаний спеціально дати згоду на надання такої інформації в цій формі;

- клієнт повинен бути повідомлений електронною поштою про адресу веб-сайту, а також про місце на веб-сайті, де можна отримати доступ до такої інформації;

- інформація повинна бути актуальною;

- інформація повинна бути доступною безперервно за допомогою цього веб-сайту протягом такого періоду часу, який клієнт обґрунтовано потребує для її перевірки.

Надання інформації за допомогою засобів електронної комунікації розглядається як таке, що відповідає контексту, в якому ведуться або будуть вестися ділові відносини між торговцем та клієнтом, якщо є докази того, що клієнт має регулярний доступ до Інтернету. Надання клієнтом адреси електронної пошти для цілей ведення такого обміну інформацією вважається таким доказом.

Вище зазначена інформація (пункт 1 цього порядку), надається на надійному носії або через веб-сайт (якщо він є надійним носієм) за умови, що виконуються вимоги, визначені в пункті 1.8.

Торговець завчасно повідомляє клієнта про будь-які суттєві зміни інформації, наданої відповідно до цього Порядку, що стосується послуги, яку торговець надає цьому клієнту. Таке повідомлення надається на надійному носії, якщо інформація, якої таке повідомлення стосується, надається на надійному носії.

Маркетингові повідомлення, що містять пропозицію укласти правочин щодо фінансового інструменту або надати інвестиційну послугу з будь-якою особою (будь-якій особі), яка надасть відповідь на повідомлення; або запрошення будь-якій особі, яка надасть відповідь на повідомлення, зробити пропозицію укласти правочин щодо фінансового інструменту або надати інвестиційну послугу та містять вказівку на спосіб відповіді або включають форму, за якою може бути надана відповідь, повинні включати інформацію про торговця та його інвестиційні послуги, інформацію про фінансові інструменти та інформацію про захист фінансових інструментів та коштів клієнтів, що стосується цієї пропозиції або запрошення:

  1. Торговець завчасно, до надання інвестиційних послуг, надає клієнтам або потенційним клієнтам загальний опис характеру та ризиків фінансових інструментів, враховуючи статус клієнта як професійного або непрофесійного клієнта, або як прийнятного контрагента. Цей опис пояснює характер конкретного типу відповідного інструменту, поведінку та динаміку фінансового інструменту в різних ринкових умовах, включаючи як позитивні, так і негативні умови, а також ризики, що стосуються такого конкретного типу інструменту з достатньою деталізацією, щоб дозволяє клієнту або потенційному клієнту приймати інвестиційні рішення будучи достатньо проінформованим.
  1. 1 Опис ризиків, з огляду на конкретний тип відповідного інструменту, статус і рівень знань клієнта, містить таку інформацію:
  • ризики, пов’язані з певним типом фінансового інструменту, включаючи пояснення левериджу та його наслідків, а також ризик втрати всієї інвестиції, включаючи ризики, пов’язані з неплатоспроможністю постачальника фінансових інструментів або пов’язаними подіями;
  • волатильність ціни таких інструментів та будь-які обмеження щодо доступу до ринку цінних паперів таких інструментів;
  • інформацію про перешкоди або обмеження для ліквідації інвестиції, наприклад, як це може бути у випадку неліквідних фінансових інструментів або фінансових інструментів з фіксованим інвестиційним строком, включаючи зазначення можливих методів ліквідації та її наслідків, можливих обмежень та орієнтовні строки продажу фінансового інструменту перед відшкодуванням початкових витрат по операції з таким видом фінансових інструментів;
  • той факт, що інвестор в результаті здійснення операцій з такими інструментами, може взяти на себе фінансові зобов’язання та інші додаткові зобов’язання, включаючи непередбачені зобов’язання, додатково до витрат на придбання інструментів;
  • будь-які вимоги до маржі або подібні зобов’язання, що застосовуються до інструментів такого типу.
     
    1. 2 Якщо торговець надає непрофесійному або потенційному непрофесійному клієнтові інформацію про фінансовий інструмент, що є предметом триваючої публічної пропозиції, і проспект цінних паперів у зв’язку з цією пропозицією опубліковано, торговець завчасно перед наданням інвестиційних послуг клієнтам або потенційним клієнтам інформує їх про адресу розміщення проспекту для публічного доступу.
    2. 3 Якщо фінансовий інструмент складається з двох або більше різних компонентів (активів або послуг), торговець надає адекватний опис правової природи фінансового інструмента, компонентів цього інструменту та способу, в який взаємодія між компонентами впливає на ризики інвестицій.
    3. 4 Якщо структура фінансових інструментів включає гарантію або захист інвестиції, торговець надає клієнту або потенційному клієнту інформацію про обсяг та характер такої гарантії або захисту. Коли гарантія надається третьою стороною, інформація про гарантію містить достатньо деталей про гаранта та гарантії, щоб клієнт або потенційний клієнт могли достовірно оцінити таку гарантію або захист.
  1. З метою надання інформації клієнтам про всі витрати та винагороди, Торговець дотримується наступних вимог до інформації про витрати та винагороди Торговця.
    1. 1 Перед наданням інвестиційних(ої) послуг(и) та після їх(її) надання торговець надає наступну узагальнену інформацію:
  • усі витрати та пов’язані з ними винагороди, що стягуються торговцем або іншими сторонами, якщо клієнт був направлений до таких інших сторін, за інвестиційними послугами, що надаються клієнту (витрати, наведені у додатку 1 до цього Порядку);

Узагальнена інформація щодо витрат, яка подається після надання послуг(и), за згодою клієнта може надаватися разом з періодичною звітністю для нього.

Якщо будь-яка частина загальних витрат і винагород повинна сплачуватися в іноземній валюті або представлена в іноземній валюті, торговець зазначає назву відповідної валюти та курс її конвертації і витрати пов’язані з цим, також інформує про механізми для оплати та інші пов’язані дії.

  1. 2 Обов’язок забезпечити своєчасне, повне та попереднє розкриття інформації про сукупні витрати та винагороди, пов’язані з фінансовим інструментом та наданням інвестиційної послуги, застосовується до торговця, якщо він рекомендує або пропонує фінансові інструменти клієнтам.
  2. 3 Торговець, який не рекомендує або не пропонує клієнту фінансовий інструмент, інформує своїх клієнтів про всі витрати та винагороди, пов’язані з інвестиційними послугами, що надаються.
  3. 4 Якщо більше, ніж один торговець надає клієнту інвестиційні послуги, кожен торговець надає інформацію про витрати на інвестиційні послуги, які він надає. Торговець, який рекомендує або пропонує своїм клієнтам послуги, що надаються іншим торговцем, об’єднує витрати і винагороди, пов’язані зі своїми послугами разом з витратами та винагородами на послуги, що надаються іншим торговцем. Торговець враховує витрати та винагороди, пов’язані з наданням інвестиційних послуг іншими торговцями, там, де він спрямовував клієнта до цих торговців.
  4. 5 Перед наданням інвестиційної послуги торговець для розрахунку очікуваних витрат і винагород використовує реальні витрати, понесені у попередніх періодах, як індикатив очікуваним витратам. Якщо такі відомості про реально понесені витрати відсутні, торговець розробляє обґрунтовані оціночні розрахунки таких витрат. Торговець переглядає розрахунки витрат і винагород, розрахованих до надання послуг на основі розрахунків реальних витрат, понесених після надання таких послуг та при необхідності вносить відповідні корективи.
  5. 6 Торговець, на вимогу клієнта, подає щорічну інформацію про всі витрати та винагороди, пов’язані як з фінансовим(и) інструментом(ами), так і з інвестиційними послугами, за результатом надання інвестиційних послуг на протязі року, якщо він рекомендує або пропонує фінансовий(і) інструмент(и), і має або мав постійні ділові відносини з клієнтом протягом року. Така інформація ґрунтується на понесених витратах і надається на персональній основі.
    Таку узагальнену інформацію про витрати та винагороди на інвестиційні послуги та фінансові інструменти Торговець може надавати разом з періодичною звітністю для клієнтів.
  6. 7 Торговець надає своїм клієнтам розрахунки, що показують кумулятивний ефект витрат на дохід від отриманих інвестиційних послуг. Такі розрахунки надаються, як до надання послуг, так і після надання послуг, враховуючи як оціночні так і реально понесені витрати. Торговець забезпечує відповідність розрахунків наступним вимогам:
  • розрахунок показує вплив загальних витрат та винагороди на інвестиційний дохід;
  • розрахунок показує будь-які очікувані стрибки або коливання витрат;
  • розрахунок супроводжується обґрунтуванням.
  1. Торговець під час встановлення ділових відносин до надання клієнту будь-якої інвестиційної послуги укладає з клієнтом генеральний договір або інший договір, який містить результати проведеного торговцем оцінювання клієнта, в електронній чи паперовій формі, який повинен відповідати «Вимогам до договорів, які укладаються під час провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами», що затверджені РІШЕННЯМ НКЦПФР № 641 від 03.11.2020р. (Із змінами, внесеними згідно з Рішенням НКЦПФР № 185 від 11.03.2021).

 

  1. 1 При виконанні операцій з фінансовими інструментами торговець зобов’язаний:
  • діяти в інтересах клієнта, враховуючи умови, зазначені в укладеному з ним договорі, вимоги законодавства щодо цінних паперів, кон’юнктуру фондового ринку, умови здійснення клірингу та розрахунків, надання депозитарних послуг, ризик вибору контрагентів та інші фактори ризику;
  • вживати всіх відповідних заходів з метою отримання якомога кращого результату для свого клієнта при виконанні договорів та/або замовлень, враховуючи ціну, витрати, швидкість, ймовірність виконання та розрахунку, розмір, характер або інші міркування, суттєві для виконання замовлення;
  • у разі отримання від клієнта доручення (розпорядження) із зазначенням конкретних умов щодо вчинення відповідного правочину керуватися дорученням (розпорядженням) клієнта, із дотриманням вимог встановлених цими Вимогами та його внутрішніми положеннями;
  • попереджати клієнта про ризики конкретного правочину з фінансовими інструментами;
  • узгоджувати з клієнтом рівень можливого ризику при здійсненні операцій з купівлі, продажу або міни фінансових інструментів, у тому числі щодо ліквідності фінансових інструментів, що придбаватимуться;
  • надавати клієнту інформацію щодо біржового курсу фінансових інструментів та/або ринкової вартості фінансових інструментів;
  • у першу чергу виконувати операції з фінансовими інструментами за договорами та замовленнями клієнтів у порядку їх надходження, якщо інше не передбачено договором або дорученням/ розпорядженням клієнта, а потім операції за власний рахунок з такими самими фінансовими інструментами;
  • у разі наявності у торговця зацікавленості, яка перешкоджає йому виконати договір та/або замовлення клієнта на найвигідніших для нього умовах, торговець зобов’язаний негайно повідомити про це клієнта з подальшим письмовим підтвердженням клієнта про отримання такого повідомлення засобами зв’язку, визначеними договором;
  • відкривати в банку окремі поточні рахунки для коштів клієнтів, що перебувають в управлінні торговця, становитися розпорядником поточних рахунків установників управління, що вже відкриті в банках, та вести облік коштів, що обліковуються на таких рахунках;
  • здійснювати функції керуючого рахунком в цінних паперах клієнта в межах повноважень, наданих клієнтом, згідно з умовами договору (у разі призначення клієнтом торговця керуючим його рахунком у цінних паперах у депозитарній установі);
  • надавати клієнту звіти про виконання договору доручення, договору комісії, замовлень до генерального договору та звіт щодо діяльності з управління цінними паперами згідно з цими Вимогами, а також копії будь-якого з документів, які стосуються укладання та виконання торговцем договорів в інтересах цього клієнта, у разі якщо така умова передбачена договором з клієнтом;
  • виконувати функції податкового агента у випадках, визначених Податковим кодексом України;
  • інформувати клієнта про вимоги законодавства про інститути спільного інвестування в частині обмежень обсягів участі фізичних осіб у венчурних/кваліфікаційних інститутах спільного інвестування, вимоги законодавства щодо переважного права акціонерів приватного акціонерного товариства на придбання акцій, що продаються іншими акціонерами до того, як буде виконано дії за його замовленням (дорученням, розпорядженням;
  • вживати заходів щодо уникнення конфлікту інтересів, що виникають у процесі надання послуг, повідомляти клієнта про загальний характер та/або джерела конфліктів до того, як буде виконано дії за його замовленням (дорученням, розпорядженням);
  • інформувати клієнта про умови обігу цінних паперів, в тому числі обмеження щодо обігу цінних паперів, що передбачені рішенням державного органу чи його посадової особи, проспектом цінних паперів/рішенням про емісію/іншим документом, що містить інформацію про випуск цінних паперів, до того, як буде виконано дії за його замовленням (дорученням, розпорядженням).

 

  1. 2 Торговець зобов’язаний до моменту укладання договору з клієнтом додатково надати йому інформацію, зазначену в частині першій та другій статті 12 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
  2. 3 Торговець при провадженні професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами повинен керуватися принципами чесності, справедливості та професійності з метою найкращого забезпечення інтересів клієнта.
  3. 4 Торговець зобов’язаний здійснювати ідентифікацію та верифікацію клієнта (представника клієнта), у порядку, встановленому законодавством України.

Повторна ідентифікація та верифікація клієнта (його представника) не є обов’язковими, якщо ця особа раніше була ідентифікована та верифікована згідно з вимогами закону, за умови відсутності у торговця підозри та/або підстав вважати, що наявні документи, дані та/або інформація про клієнта (представника клієнта) є не чинними (недійсними) та/або неактуальними. У разі, якщо така особа вже є клієнтом торговця (який одночасно є банком та/або депозитарною установою) та була ідентифікована, верифікована під час встановлення ділових відносин щодо надання депозитарних послуг та/або банківських послуг, документи, які мають подаватися відповідно до законодавства при укладанні договорів і пов’язані з ідентифікацією, верифікацією, можуть не подаватися, якщо такі документи вже наявні у торговця і його внутрішніми документами передбачено порядок обміну документами та/або інформацією щодо ідентифікації, верифікації клієнтів, депонентів між його відповідними структурними підрозділами.

Документи та інформація отримані та створені торговцем під час проведення ідентифікації та верифікації клієнта (його представника), можуть бути використані торговцем з метою проведення процедури оцінювання клієнта та/або проведення оцінки відповідності й доречності.

  1. 5 При укладанні договору, крім генерального договору, отриманні від клієнта замовлення, торговець зобов’язаний встановити права клієнта стосовно фінансових інструментів, які є об’єктом цивільних прав за договором/замовленням.
  2. 6 У разі якщо торговець отримує від клієнта замовлення на купівлю чи продаж певних фінансових інструментів, а ці фінансові інструменти знаходяться у власності торговця та у разі зацікавленості торговця продати клієнту зазначені фінансові інструменти, або у разі зацікавленості торговця купити в клієнта зазначені фінансові інструменти торговець зобов’язаний повідомити про це свого клієнта способом, визначеним генеральним договором. У разі згоди клієнта придбати ці фінансові інструменти безпосередньо у торговця чи продати їх торговцю, торговець укладає з ним договір купівлі-продажу щодо певних фінансових інструментів.

Вимоги цього пункту не поширюються на випадки, коли замовлення до генерального договору передбачають купівлю-продаж фінансових інструментів на фондових біржах.

  1. 7 У разі наявності у торговця конфлікту інтересів з його клієнтом у зв’язку із зацікавленістю щодо купівлі-продажу фінансових інструментів пов’язаними особами торговця, відповідними особами торговця, такий торговець зобов’язаний повідомити про це клієнта до того, як будуть надані послуги клієнту, та отримати письмову згоду клієнта на проведення такої операції.
  2. 8 На вимогу клієнта торговець зобов’язаний надати інформацію щодо стану виконання будь-якого укладеного з ним договору, наданого замовлення.
  3. 9 Торговець зобов’язаний здійснювати заходи відповідно до вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
  4. 10 Торговець зобов’язаний відмовити особі в укладенні договору чи проведенні операцій з фінансовими інструментами у випадку, якщо торговець вбачає, що такі дії призведуть до порушення вимог Закону України «Про акціонерні товариства», Закону України «Про інститути спільного інвестування» та «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» в частині, що стосується обігу фінансових інструментів.
  5. 11 Торговець має право відмовити особі в укладенні договору чи проведенні операцій з фінансовими інструментами, зокрема у випадку, якщо торговець вбачає, що такі дії можуть призвести до порушення вимог законодавства України, у тому числі до маніпулювання цінами на фондовому ринку або укладання договорів з використанням інсайдерської інформації.
  6. 12 Торговець зобов’язаний відмовити особі в укладанні договору чи проведенні операцій з фінансовими інструментами у випадку, якщо умови такого договору або проведення операції суперечать умовам обігу цінних паперів, встановлених проспектом цінних паперів/рішенням про емісію/іншим документом, що містить інформацію про випуск іноземних цінних паперів.
  7. 13 У разі вчинення торговцем правочину щодо фінансових інструментів, за яким у торговця одразу або в майбутньому виникла аргументована підозра про вчинення клієнтом та/або контрагентом «підозрілої» операції, торговець зобов’язаний повідомити про це НКЦПФР у складі нерегулярних адміністративних даних не пізніше наступного робочого дня з дня виникнення такої аргументованої підозри.
  8. 14 Торговець зобов’язаний на постійній основі вживати заходів щодо виявлення «підозрілих» операцій відповідно до визначених внутрішніми документами торговця процедур.
  9. 15 Торговець може виступати поручителем або гарантом виконання зобов’язань перед третіми особами за договорами, що укладаються від імені клієнта такого торговця, отримуючи за це винагороду, що визначається договором торговця з клієнтом.
  10. 16 Торговець, який уклав зі своїм клієнтом договір комісії або який отримав від клієнта замовлення до генерального договору, відповідно до якого торговець виступає комісіонером, має право за згодою клієнта (комітента) укласти з іншим торговцем договір субкомісії, за яким набуває права та обов’язки комітента щодо субкомісіонера, залишаючись відповідальним за дії субкомісіонера перед своїм клієнтом.
  11. 17 Торговець, який уклав зі своїм клієнтом договір комісії чи договір доручення або який отримав від клієнта замовлення до генерального договору щодо проведення операції з фінансовими інструментами за межами України, має право здійснити таку операцію за участю іноземної інвестиційної фірми із дотриманням вимог законодавства країни, в якій здійснюється операція, за умови, наявності ліцензії на провадження депозитарної діяльності депозитарної установи, дія якої не була зупинена.
  12. 18 Торговець має право виступати повіреним щодо вчинення певних юридичних дій, а саме внесення змін/розірвання договору, що укладається на виконання договору доручення у разі, якщо такі договори були укладені за участю цього торговця, або внесення змін/розірвання договору доручення та/або договору, що укладається на виконання договору доручення, у разі якщо такі договори були укладені за участю торговця, у якого на дату укладання таких договорів немає ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами.
  13. 19 У разі прийняття НКЦПФР рішення про анулювання ліцензії та наявності у торговця невиконаних договорів доручення, комісії, додаткових договорів андеррайтингу, про управління цінними паперами, РЕПО, замовлень до генерального договору, договорів, що укладаються на виконання, такий торговець зобов’язаний виконати, розірвати або внести зміни до таких договорів до дати набрання чинності рішенням про анулювання ліцензії та надати такі дані у порядку та строки, встановлені НКЦПФР. До невиконаних договорів доручення, договорів, що укладаються на виконання договорів доручення, розрахунки за якими здійснюються не через торговця, застосовуються норми пункту 4.17 цього Порядку.
  14. 20 Торговець здійснює строкові операції і операції з фінансовими інструментами як за власний рахунок, так і за рахунок своїх клієнтів в їх інтересах.
  15. 21 Правочини, що вчиняються між торговцями, для кожної з них є провадженням професійної діяльності з торгівлі цінними паперами.
  16. 22 При провадженні професійної діяльності в інтересах клієнта Торговець не має права:
  • розголошувати комерційну таємницю щодо відносин з клієнтом, за винятком випадків, передбачених законодавством;
  • запевняти клієнта у гарантованому отриманні доходу за фінансовими інструментами (чи його певної величини) або у гарантованій відсутності збитків від інвестування в фінансові інструменти, робити інші заяви, які можуть бути розцінені як гарантування зазначеного;
  • у разі укладання з клієнтом генерального договору та додаткових договорів до неї здійснювати операції з фінансовими інструментами за рахунок та в інтересах клієнта без отримання від нього замовлення (доручення, розпорядження);
  • використовувати кошти, фінансові інструменти клієнтів для здійснення операцій у власних інтересах, інтересах інших клієнтів або третіх осіб або використовувати кошти, фінансові інструменти як забезпечення, у тому числі заставу, якщо інше не передбачено законодавством або договором з клієнтом;
  • здійснювати операції з фінансовими інструментами клієнта, використовувати кошти клієнта виключно з метою отримання винагороди, не діючи в інтересах клієнта та/або не виконуючи договори та/або замовлення до генерального договору на найвигідніших для клієнта умовах;
  • набувати фінансові інструменти певного виду та кількості, які не передбачені інвестиційною декларацією при здійсненні діяльності з управління цінними паперами;
  • безоплатно відчужувати фінансові інструменти, що знаходяться в його управлінні;
  • задовольняти вимоги своїх кредиторів за рахунок фінансових інструментів, а також коштів, що належать клієнтам;
  • передавати виконання договору комісії, замовлення клієнта іншим особам без попередньої згоди клієнта та у разі, якщо це не обумовлено умовами договору з клієнтом;
  • передавати виконання замовлення клієнта іншим особам, якщо це замовлення отримано від іншого торговця, щодо якого він виступає субкомісіонером;
  • передавати виконання договору андеррайтингу іншим особам;
  • здійснювати операції з емісійними фінансовими інструментами, випуск яких не зареєстрований у порядку, встановленому законодавством країни їх розміщення, якщо державна реєстрація таких емісійних фінансових інструментів передбачена законодавством відповідної країни;
  • здійснювати правочини (крім укладання додаткових договорів щодо зміни терміну/строку оплати та/або строку здійснення переходу прав власності на фінансові інструменти, або щодо розірвання раніше укладених договорів) з фінансовими інструментами, обіг, розміщення яких зупинено у встановленому законодавством порядку, починаючи з дати оприлюднення інформації про такі події на офіційному веб-сайті НКЦПФР;
  • здійснювати операції з купівлі, продажу або міни фінансових інструментів власного випуску (крім розміщення, викупу фінансових інструментів торговцем як емітентом та продажу торговцем як емітентом викуплених фінансових інструментів; придбання банком власних акцій з урахуванням обмежень, визначених Законом України «Про банки і банківську діяльність», та посередницької діяльності банку з купівлі-продажу власних акцій);
  • при проведенні посередницької діяльності (брокерської діяльності, діяльності з управління цінними паперами) здійснювати торгівлю акціями того емітента, у якому він безпосередньо або побічно володіє майном у розмірі понад п’ять відсотків статутного капіталу;
  • розривати договори купівлі-продажу фінансових інструментів, що укладаються на фондовій біржі, крім випадків, передбачених законом.
  • здійснювати види діяльності, які не передбачені законом.
    1. 23 Торговці можуть надавати консультаційні послуги щодо емісії, обігу та обліку цінних паперів, щодо прав та обов’язків емітента, інвестора та/або особи, яка видала неемісійний цінний папір, щодо обігу та обліку інших фінансових інструментів, а також щодо здійснення фінансових інвестицій у зазначені цінні папери та інші фінансові інструменти.
    2. 24 Торговці при здійсненні професійної діяльності мають право укладати договори міни, за якими фінансові інструменти передаються у власність в обмін на будь-який інший актив, у власних інтересах та в інтересах клієнтів.
    3. 25 Торговець має право укладати договори, зміни до них або розірвання договорів з клієнтами або прийнятними контрагентами із застосуванням програмного модуля.

Предметом таких правочинів можуть бути:

  • якщо сторонами правочину є торговець та професійні клієнти або прийнятні контрагенти - будь-які об’єкти інвестування;
  • якщо сторонами правочину є торговець та непрофесійні клієнти:
  • державні цінні папери;
  • облігації місцевих позик;
  • цінні папери інститутів спільного інвестування, акції та облігації, допущені до торгів на фондовій біржі в частині включення до біржового реєстру;
  • акції та облігації, за якими дотримуються вимоги щодо дійсності проспекту цінних паперів відповідно до частини першої статті 37 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та забезпечується емітентом таких цінних паперів розкриття інформації на фондовому ринку відповідно до вимог, встановлених статтями 40-41-1 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок».

Такий торговець перед проведенням зазначених операцій із застосуванням програмного модуля зобов’язаний надати клієнту засобами, визначеними відповідним договором, інформацію, передбачену цим Порядком, в тому числі інформацію щодо біржового курсу цінних паперів чи інших фінансових інструментів або їх ринкової вартості, та встановити період часу, протягом якого клієнт має погодитись на проведення такої операції чи відмовитись від її проведення. Підтвердження такої операції або відмовлення від її проведення надається клієнтом торговцю із застосуванням програмного модуля.

  1. 26 При виконанні замовлень клієнта торговець повинен:
  • забезпечити, щоб замовлення, що виконувались від імені клієнтів, були оперативно та у повному обсязі записані і розміщені;
  • виконувати схожі порівнювані замовлення клієнта послідовно і швидко, якщо тільки умови замовлення або ринкові умови не роблять це неможливим або інтереси клієнта вимагають іншого;
  • негайно інформувати непрофесійного клієнта про будь-які суттєві труднощі, пов’язані з належним виконанням замовлення, як тільки торговець дізнається про них.
    1. 27 Якщо торговець відповідно до договору або умов замовлення відповідає за нагляд або проведення розрахунків за правочином, то він повинен вживати всіх необхідних заходів для забезпечення негайного та правильного зарахування на рахунки відповідного клієнта будь-яких належних клієнту фінансових інструментів або коштів, отриманих за результатом виконання замовлення.
    2. 28 Торговець не повинен зловживати інформацією, що стосується договорів та замовлень клієнта, та вживати всіх необхідних заходів, щоб запобігти такому зловживанню з боку його відповідних осіб.

 

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ОЦІНЮВАННЯ КЛІЄНТІВ

Торговець повинен повідомити Клієнта, потенційного Клієнта про те, що Торговець здійснює його оцінювання та за результатом такого оцінювання відносить до однієї із категорій, а саме непрофесійний клієнт або професійний клієнт, або прийнятний контрагент.

Торговець повинен проінформувати Клієнта на надійному носії про право Клієнта вимагати віднесення його до іншої категорії, а також про всі обмеження у рівні захисту Клієнта, до яких може призвести віднесення його до іншої категорії.

Надійний носій - будь-який носій інформації, який дозволяє Клієнту зберігати інформацію, адресовану особисто цьому Клієнту, з можливістю доступу до неї для подальшого користування впродовж періоду часу, достатнього для цілей цієї інформації, а також дозволяє без змін відтворювати збережену інформацію;

Торговець має змогу за власною ініціативою або на вимогу Клієнта розглядати його:

  • як непрофесійного або професійного клієнта, якщо Клієнт віднесений або може бути віднесений до категорії прийнятних контрагентів;
  • як непрофесійного клієнта, якщо Клієнт віднесений до категорії професійних клієнтів.

 

Професійний клієнт (Кваліфікований інвестор) - клієнт, який володіє вмінням, досвідом та знаннями в галузі ринків капіталу, достатніми для прийняття ним інвестиційних рішень з метою вчинення правочинів щодо фінансових інструментів;

Професійними клієнтами є:

  1. міжнародні фінансові організації;
  2. іноземні держави та їх центральні банки;
  3. держава Україна в особі центрального органу виконавчої влади, уповноваженого на реалізацію державної бюджетної політики у сфері управління державним боргом та гарантованим державою боргом;
  4. Національний банк України;
  5. професійні учасники фондового ринку;
  6. банки та страхові компанії, у тому числі іноземні;
  7. іноземні інвестиційні фірми та іноземні компанії з управління активами;
  8. юридичні особи, у тому числі створені за законодавством іншої держави, якщо вони відповідають хоча б двом з таких критеріїв:
  • підсумок балансу становить не менше 20 мільйонів гривень;
  • річний чистий дохід від реалізації товарів, робіт і послуг за останній фінансовий рік становить не менше 40 мільйонів гривень;
  • власні кошти становлять не менше 2 мільйонів гривень.

 

  1. Інші особи, крім вищезазначених, можуть бути визнані професійними клієнтами у разі їх відповідності хоча б двом з таких критеріїв:
  • протягом останніх чотирьох кварталів такі особи укладали та виконували щокварталу не менше 10 правочинів щодо фінансових інструментів; розмір яких є значним відповідно до критеріїв, визначених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;
  • такі особи володіють коштами, розміщеними на банківських рахунках, та цінними паперами на суму не менше 0,5 мільйона гривень;
  • такі особи мають досвід проведення операцій на ринку цінних паперів не менше одного року або мають стаж роботи у фінансовій установі (або іноземній юридичній особі, яка має аналогічний статус відповідно до законодавства іншої держави) за відповідним фахом не менше одного року.

Такі особи, можуть відповідно до цього порядку, визнаватися професійним клієнтом Торговця для цілей надання цим Торговцем однієї чи більше інвестиційної послуги та/або стосовно певного правочину (певних правочинів) щодо фінансових інструментів.

Для визнання особи професійним клієнтом Торговець, крім перевірки відповідності особи вищезазначеним критеріям, повинен виконати відповідні письмові процедури з метою оцінювання вмінь, досвіду та знань клієнта - фізичної особи або представників юридичної особи - клієнта, що надають достатні підстави вважати, що у зв’язку із передбачуваними правочинами та/або інвестиційними послугами клієнт може самостійно прийняти рішення щодо інвестування та взяти на себе пов’язані з цим ризики.

Клієнт (особа) може бути визнана професійним клієнтом лише у разі дотримання такого порядку:

  • такий Клієнт (особа) повинен письмово зазначити Торговцю, що він бажає, щоб його визнали професійним клієнтом щодо конкретної інвестиційної послуги (інвестиційних послуг) та/або стосовно певного правочину (певних правочинів) щодо фінансових інструментів;
  • Торговець повинен повідомити такого Клієнта у письмовій формі про положення законодавства щодо професійних клієнтів, зокрема про зменшення рівня захисту;
  • Клієнт повинен повідомити Торговця у письмовій формі, що він усвідомлює наслідки застосування до нього положень законодавства щодо професійних клієнтів.

 

До проведення необхідних процедур щодо визнання Клієнта професійним клієнтом Торговець не повинен застосовувати до такого Клієнта положення законодавства щодо професійних клієнтів при наданні фінансової послуги та/або стосовно певного правочину (певних правочинів) щодо фінансових інструментів.

Клієнт, визнаний професійним клієнтом, зобов’язаний інформувати Торговця про будь-яку зміну, що може вплинути на його невідповідність критеріям, визначеним цим порядком.

Однак, у разі якщо Торговець стане відомо, що Клієнт перестав відповідати критеріям, визначеним цим порядком, Торговець повинен провести перевірку відповідності Клієнта цим критеріям.

Незалежно від визнання Клієнта професійним клієнтом такий Клієнт має право у будь-який час подати Торговець письмову заяву про те, що він бажає, щоб до нього застосовувалися положення законодавства щодо непрофесійних клієнтів у майбутньому стосовно однієї чи більше інвестиційних послуг або певного правочину (певних правочинів) щодо фінансових інструментів, а Торговець може погодитись забезпечити більш високий рівень захисту.

Торговець повинен до надання інвестиційних послуг професійним клієнтам проінформувати їх, що на підставі наявної у нього інформації, Клієнт вважається професійним та буде розглядатися як такий, якщо Торговець та Клієнт не домовляться про інше.

Торговець повинен також проінформувати Клієнта, що він може вимагати зміни умов договору з метою забезпечення більш високого рівня захисту.

Клієнт, який вважається професійним клієнтом, особисто відповідає за використання можливості попросити Торговця про більш високий рівень захисту, коли він вважає, що він не в змозі правильно оцінити або управляти існуючими ризиками.

Торговець надає більш високий рівень захисту Клієнту, який вважається професійним, після укладання з ним у письмовій формі додаткового договору, який є невід’ємним додатком до генерального договору, про те, що він не буде розглядатись як професійний клієнт для цілей відповідного режиму ділових відносин, в якому зазначається: чи це відноситься до однієї чи більше інвестиційних послуг або операцій, пов’язаних з такими послугами, одного або більше типів фінансових інструментів або операцій з ними.

Торговець може віднести до категорії прийнятних контрагентів Клієнта, який підпадає під категорію клієнтів, які можуть вважатися професійними клієнтами відповідно до цього порядку

Прийнятний контрагент - юридичні особи (юридичні особи - нерезиденти), яким Торговець надає інвестиційні послуги, до яких відносяться міжнародні фінансові організації, іноземні держави та їх центральні банки, держава Україна в особі відповідних суб’єктів управління об’єктами державної власності, професійні учасники ринку цінних паперів, банки та страхові компанії, іноземні інвестиційні фірми, а також інші юридичні особи, які визнаються внутрішніми документами Торговець як прийнятні контрагенти відповідно до цього Порядку;

Якщо прийнятний контрагент вимагає вважати себе професійним або непрофесійним клієнтом, вимога повинна бути подана в письмовій формі, і повинна зазначати, чи ставлення як до непрофесійного клієнта або професійного клієнта стосується однієї чи більше інвестиційних послуг або правочинів, або одного чи більше типів правочинів або фінансових інструментів.

У випадку, якщо прийнятний контрагент не зазначає, яким саме клієнтом він вимагає його вважати, Торговець повинен вважати прийнятного контрагента професійним клієнтом.

Якщо прийнятний контрагент прямо вимагає вважати себе непрофесійним клієнтом, Торговець повинен визнати прийнятного контрагента непрофесійним клієнтом, застосовуючи такі процедури:

  • незалежно від визнання Клієнт має право у будь-який час подати Торговцю письмову заяву про те, що він бажає, щоб до нього застосовувалися положення законодавства щодо непрофесійних клієнтів у майбутньому стосовно однієї чи більше інвестиційних послуг або певного правочину (певних правочинів) щодо фінансових інструментів, а Торговець може погодитись забезпечити більш високий рівень захисту.

 

Торговець повинен до надання інвестиційних послуг прийнятному контрагенту проінформувати його, що на підставі інформації, наявної у Торговця, Клієнт вважається прийнятним контрагентом та буде розглядатися як такий, якщо Торговець та Клієнт не домовляться про інше.

Торговець повинен також проінформувати Клієнта, що він може вимагати зміни умов договору з метою забезпечення більш високого рівня захисту.

Клієнт, який вважається прийнятним контрагентом, особисто відповідає за використання можливості попросити Торговця про більш високий рівень захисту, коли він вважає, що він не в змозі правильно оцінити або управляти існуючими ризиками.

Торговець надає більш високий рівень захисту Клієнту, який вважається прийнятним контрагентом, після укладання з ним у письмовій формі додаткового договору, який є невід’ємним додатком до генерального договору, про те, що він не буде розглядатись як прийнятний контрагент для цілей відповідного режиму ділових відносин, в якому зазначається чи це відноситься до однієї чи більше інвестиційних послуг або операцій, пов’язаних з такими послугами, одного або більше типів фінансових інструментів або операцій з ними.

 

Якщо Клієнт вимагає, щоб його розглядали як прийнятного контрагента, Торговець дотримується наступної процедури:

  • Торговець повинен надати Клієнту письмове попередження про наслідки для Клієнта подання такої заяви, включаючи захист, який він може втратити;
  • заява Клієнта вважати себе прийнятним контрагентом взагалі або стосовно однієї чи більше інвестиційних послуг або операції, або фінансового інструменту, і що він знає про наслідки можливої втрати захисту в результаті такої заяви, повинна бути подана у письмовій формі.

 

Відповідно до ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» № 738-IX від 19.06.2020 р. критерії отримання статусу професійного клієнта, передбачені пунктом 8 та пунктом 9 цього Порядку, застосовуються:

у період з 1 липня до 31 грудня 2021 року з коефіцієнтом 3;

у період з 1 січня до 31 грудня 2022 року з коефіцієнтом 6;

у період з 1 січня до 31 грудня 2023 року з коефіцієнтом 9;

у період з 1 січня до 31 грудня 2024 року з коефіцієнтом 12;

у період з 1 січня до 31 грудня 2026 року з коефіцієнтом 15;

у період з 1 січня до 31 грудня 2027 року з коефіцієнтом 18;

у період з 1 січня до 31 грудня 2028 року з коефіцієнтом 21;

у період з 1 січня до 31 грудня 2029 року з коефіцієнтом 24;

у період з 1 січня до 31 грудня 2030 року з коефіцієнтом 27;

після 1 січня 2031 року з коефіцієнтом 30.

 

Клієнт, своїм підписом засвідчує, що розуміє і усвідомлює, що він ознайомився з умовами Порядку оцінювання клієнта, погоджується з ними та зобов’язується їх виконувати.

Клієнт засвідчує своїм підписом, що він ознайомився з Тарифами та Внутрішніми документами Торговця, розміщеними на сайті Торговця в мережі Інтернет за адресою http://finance.altus.ua//, погоджується з ними та зобов’язується їх виконувати.

 

РЕЗУЛЬТАТИ ПРОВЕДЕНОГО ОЦІНЮВАННЯ КЛІЄНТА

 

ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС» (далі - Торговець) повідомляє Клієнту про те, що Торговець здійснив його оцінювання та за результатом такого оцінювання відніс до категорії:

- непрофесійних клієнтів,

- професійних клієнтів;

- або прийнятних контрагентів.

(обрати необхідне)

оцінювання клієнта - передбачені внутрішніми документами торговця порядок та процедури отримання та опрацювання інформації від клієнта з метою проведення оцінки його компетентності, досвіду та знань, необхідних для вчинення правочинів або надання певних послуг, для отримання висновку щодо здатності клієнта приймати власні інвестиційні рішення та оцінювати особисті ризики, пов’язані з такими правочинами або послугами;

непрофесійний клієнт - клієнт, який не є професійним клієнтом або не був визнаний торговцем професійним клієнтом;

професійний клієнт - клієнт, який володіє вмінням, досвідом та знаннями в галузі фондового ринку (ринків цінних паперів), достатніми для прийняття ним інвестиційних рішень з метою вчинення правочинів щодо фінансових інструментів;

прийнятний контрагент - юридичні особи (юридичні особи - нерезиденти), яким торговець надає інвестиційні послуги, до яких відносяться міжнародні фінансові організації, іноземні держави та їх центральні банки, держава Україна в особі відповідних суб’єктів управління об’єктами державної власності, професійні учасники ринку цінних паперів, банки та страхові компанії, іноземні інвестиційні фірми, а також інші юридичні особи, які визнаються внутрішніми документами торговця, як прийнятні контрагенти відповідно до РІШЕННЯ НКЦПФР № 640  від 03.11.2020 «Про затвердження Вимог (правил) щодо здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами».

 

Торговець має змогу за власною ініціативою або на вимогу Клієнта розглядати такого Клієнта:

- як непрофесійного або професійного клієнта, якщо цей клієнт віднесений або може бути віднесений до категорії прийнятних контрагентів;

- як непрофесійного клієнта, якщо цей клієнт віднесений до категорії професійних клієнтів.

 

Звертаємо увагу Клієнта на те, що він має право вимагати віднесення його до іншої категорії, а також про всі обмеження у рівні захисту Клієнта, до яких може призвести віднесення до іншої категорії.

 

Клієнт, незалежно від його визнання професійним клієнтом, має право у будь-який час подати Торговець письмову заяву про те, що він бажає, щоб до нього застосовувалися положення законодавства щодо непрофесійних клієнтів у майбутньому стосовно однієї чи більше інвестиційних послуг або певного правочину (певних правочинів) щодо фінансових інструментів, а Торговець може погодитись забезпечити більш високий рівень захисту.

 

Клієнт, який вважається професійним клієнтом, особисто відповідає за використання можливості попросити Торговця про більш високий рівень захисту, коли він вважає, що він не в змозі правильно оцінити або управляти існуючими ризиками.

 

Торговець надає більш високий рівень захисту Клієнту, який вважається професійним, після укладання з ним у письмовій формі додаткового договору, який є невід’ємним додатком до генерального договору, про те, що він не буде розглядатись як професійний клієнт для цілей відповідного режиму ділових відносин. У такому договорі необхідно зазначити чи це відноситься до однієї чи більше інвестиційних послуг або операцій, пов’язаних з такими послугами, одного або більше типів фінансових інструментів або операцій з ними.

Клієнт, може вимагати зміни умов договору з метою забезпечення більш високого рівня захисту.

Клієнт, зобов’язаний  інформувати Торговця про будь-яку зміну, що може вплинути на його невідповідність критеріям.

Торговець виконав відповідні письмові процедури з метою оцінювання вмінь, досвіду та знань Клієнта, (фізичної особи або представників юридичної особи (Клієнта)), що надають достатні підстави вважати, що у зв’язку з передбачуваними правочинами та/або фінансовими послугами Клієнт може самостійно приймати інвестиційні рішення та має розуміння ризиків.

 

Клієнт своїм підписом підтверджує, що ознайомлений з положеннями всіх вищезазначених повідомлень та здатний самостійно приймати інвестиційні рішення, оцінювати особисті ризики, пов’язані з правочинами щодо фінансових інструментів або послугами.

 

ПОРЯДОК ПОВТОРНОГО ОЦІНЮВАННЯ КЛІЄНТА

Клієнт має право вимагати від Торговця повторного його оцінювання клієнта, для чого повинен надати Повіреному письмову вимогу щодо віднесення себе до іншої категорії клієнтів, або взагалі, або стосовно однієї чи більше інвестиційних послуг та/або операції(й) та/або стосовно фінансового(их) інструменту(ів).

Торговець повинен проінформувати Клієнта про всі обмеження у рівні захисту Клієнта, до яких може призвести віднесення його до іншої категорії. Будь-яке таке звільнення від захисту, що надається в рамках стандартного режиму правил ведення діяльності вважається дійсним, тільки якщо відповідне оцінювання компетентності, досвіду та знання клієнта, здійснене Торговцем, дає достатню впевненість, у світлі характеристики передбачених угод або послуг, що Клієнт здатний приймати інвестиційні рішення та має розуміння ризиків.

 

Перевірка відповідності Клієнта - професійного клієнта критеріям, що дають підстави для застосування до нього законодавства щодо професійних клієнтів, проводиться Торговцем:

1) у разі отримання повідомлення клієнта - професійного клієнта про зміну, що може вплинути на його відповідність критеріям оцінки, - не пізніше завершення наступного робочого дня;

2) у разі якщо клієнта визнано професійним клієнтом, зокрема на підставі критерію, а саме: протягом останніх чотирьох кварталів укладав та виконував щокварталу не менше 10 правочинів щодо фінансових інструментів, розмір яких є значним - не менше одного разу на квартал, протягом перших п’яти робочих днів кварталу.

 

Критерії відповідності Клієнта для визнання його професійним клієнтом (у разі відповідності хоча б двом з таких критеріїв):

•      протягом останніх чотирьох кварталів такі особи укладали та виконували щокварталу не менше 10 правочинів щодо фінансових інструментів; розмір яких є значним відповідно до критеріїв, визначених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку;

•      такі особи володіють коштами, розміщеними на банківських рахунках, та цінними паперами на суму не менше 0,5 мільйона гривень;

•      такі особи мають досвід проведення операцій на ринку цінних паперів не менше одного року або мають стаж роботи у фінансовій установі (або іноземній юридичній особі, яка має аналогічний статус відповідно до законодавства іншої держави) за відповідним фахом не менше одного року.

 

Для визнання Клієнта професійним клієнтом Торговець, крім перевірки відповідності Клієнта вищезазначеним критеріям, повинен виконати відповідні письмові процедури з метою оцінювання вмінь, досвіду та знань клієнта - фізичної особи або представників юридичної особи - клієнта, що надають достатні підстави вважати, що у зв’язку із передбачуваними правочинами та/або інвестиційними послугами клієнт може самостійно прийняти рішення щодо інвестування та взяти на себе пов’язані з цим ризики.

Для надання можливості Торговцю діяти в найкращих інтересах Клієнта при проведенні оцінки відповідності й доречності інвестиційних послуг або фінансових інструментів, які пропонуються, Клієнту (потенційному Клієнту), обсяг отримуваної інформації щодо знань та досвіду Клієнта (потенційного Клієнта) в інвестиційній сфері відповідав особливості клієнта, характеру та обсягу послуги, що надається та типу фінансового інструменту чи операції, включаючи їх складність і пов’язані з ними ризики, та містив:

  1. Види послуг, операцій та фінансові інструменти, з якими клієнт знайомий;
  2. Характер, обсяг і частоту операцій клієнта з фінансовими інструментами та період, протягом якого вони були здійснені;
  3. Інформація щодо інвестиційних цілей Клієнта (потенційного Клієнта):
  • інформацію про тривалість часу інвестиції,
  • схильність витримувати певний ризик
  • цілі інвестування.
  1. Інформація про фінансовий стан Клієнта (потенційного Клієнта):
  • джерело та розмір регулярного доходу,
  • активи Клієнта, включаючи ліквідні активи,
  • інвестиції та нерухоме майно,
  • регулярні фінансові зобов’язання.
  1. Рівень освіти, поточну професію або колишні професії клієнта або потенційного клієнта.

 

Клієнт, визнаний професійним клієнтом, зобов’язаний інформувати Торговця про будь-яку зміну, що може вплинути на його невідповідність критеріям.

Торговець має право покладатися на інформацію, надану Клієнтом (потенційним Клієнтом) якщо тільки він не знає, або не повинен знати, що інформація є застарілою, неточною або неповною.

 

Однак, у разі якщо Торговцю стане відомо, що Клієнт перестав відповідати критеріям, Торговець повинен з власної ініціативи переглянути статус такого Клієнта та провести перевірку відповідності Клієнта критеріям.

                

Клієнт своїм підписом засвідчує, що він повністю розуміє та вірно витлумачив всі умови цього ПОРЯДКУ та бере на себе відповідальність за всі можливі негативні наслідки, які можуть бути спричинені повторним його оцінюванням та вимогою щодо  віднесення його до іншої категорії клієнтів та про всі обмеження у рівні захисту Клієнта, до яких може призвести віднесення до іншої категорії..

Клієнт, своїм підписом засвідчує, що розуміє і усвідомлює, що повністю бере на себе відповідальність за можливі ризики та негативні наслідки пов'язані із переходом до іншої категорії клієнтів, у зв'язку із використанням свого права перенесення до іншої категорії Клієнтів передбаченим окремим пунктом Генерального договору.

  • власноручним підписом засвідчує, що він ознайомився з умовами Порядку повторного оцінювання клієнта, погоджується з ними та зобов’язується їх виконувати.
  • власноручним підписом засвідчує, що він ознайомився з Тарифами та Внутрішніми документами Торговця, розміщеними на сайті Торговця в мережі Інтернет за адресою http://finance.altus.ua//, погоджується з ними та зобов’язується їх виконувати.

 

ПОЛІТИКА НАЙКРАЩОГО ВИКОНАННЯ ЗАМОВЛЕННЯ

 

Порядок виконання замовлень Клієнта(ів), з метою отримання якомога кращого результату для Клієнта(ів), містить:

  1. Деталізовані процедури виконання замовлень Клієнта(ів):

При виконанні договорів або замовлень Клієнта(ів), Торговець враховує наступні критерії для визначення відносної важливості факторів, враховуючи ціну, витрати, швидкість, ймовірність виконання та розрахунку, розмір, характер або інші міркування, суттєві для виконання замовлення:

  • результат оцінювання клієнта, включаючи категорію, до якої його віднесено (професійний або непрофесійний або прийнятних контрагентів);
  • характеристики замовлення клієнта;

ринкове замовлення - замовлення купити/продати фінансові інструменти за ринковою ціною (дохідністю), що негайно, виходячи з ринкових умов, виконується торговцем;

лімітне замовлення - замовлення купити/продати фінансові інструменти за обумовленою клієнтом ціною (дохідністю) або кращою;

стоп-замовлення - замовлення купити/продати фінансові інструменти, яке виконується торговцем в той момент, коли ціна та/або дохідність (для боргових фінансових інструментів) досягне визначеного клієнтом значення;

замовлення FOС - замовлення купити/продати визначену кількість фінансових інструментів, що негайно, виходячи з ринкових умов, виконується торговцем у повному обсязі або автоматично скасовується у випадку неможливості його виконання на зазначених умовах;

замовлення IOC - замовлення купити/продати визначену кількість фінансових інструментів, що негайно, виходячи з ринкових умов, виконується торговцем у повному обсязі або частково у випадку неможливості його виконання у повному обсязі з одночасним скасуванням невиконаної частини замовлення;

замовлення AON - замовлення купити/продати визначену кількість фінансових інструментів, що виконується торговцем у повному обсязі або автоматично скасовується у випадку неможливості його виконання на зазначених умовах;

замовлення GTC - замовлення купувати/продавати фінансові інструменти, яке діє та виконується торговцем до його відміни (відкликання) клієнтом.

замовлення DАУ - замовлення купити/продати фінансові інструменти, яке діє до кінця торгового дня, а потім автоматично скасовується;

замовлення позики - замовлення передати у власність іншій стороні (позичальнику) або отримати у власність від іншої сторони певну кількість фінансових інструментів з відповідними реквізитами ідентифікації з обов’язком їх повернення через визначений строк або на вимогу однієї із сторін;

За домовленістю замовлення Клієнта може містити також інші, узгоджені або передбачені чинним законодавством України умови та скорочення, зокрема посилання на договір продажу/купівлі із наступним зворотним викупом/продажем, інші необхідні умови.

 

  • характеристики фінансових інструментів, що є предметом цього замовлення;

вид/тип/найменування фінансових інструментів; серія фінансових інструментів - за наявності; вид опціонних сертифікатів - для випуску опціонних сертифікатів, вид іншого фінансового інструменту; найменування (позначення) деривативу, прийняте на фондовій біржі, в тому числі на іноземній; найменування емітента фінансового інструменту (або особи, яка видала фінансовий інструмент), прізвище, ім’я, по батькові (у разі наявності) особи, яка видала фінансовий інструмент; код за ЄДРПОУ - для емітента (або особи, яка видала фінансовий інструмент) - резидента, номер реєстрації - для емітента (або особи, яка видала фінансовий інструмент) - нерезидента, для фізичної особи, яка видала фінансовий інструмент,- реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі відсутності відповідно до законодавства - не зазначається); міжнародний ідентифікаційний номер фінансових інструментів (для емісійних фінансових інструментів, а також інших фінансових інструментів, якщо присвоєння цього коду для них передбачено законами України або законодавством країни їх розміщення) або номер первинного розміщення відповідно до оголошення Міністерства фінансів про проведення аукціону (для державних облігацій України); інші реквізити ідентифікації відповідно до виду фінансового інструменту

  • характеристики торгівельних майданчиків для виконання, на які може бути направлене це замовлення (багатосторонній торговельний майданчик (БТМ), організований торговельний майданчик (ОТМ), регульований ринок) Організованими ринками капіталу є регульовані ринки (фондові, деривативних контрактів, грошові), БТМ (фондові, деривативних контрактів) та ОТМ (облігацій та деривативних контрактів).
  1. Перелік критеріїв для кожного виду фінансового інструменту, які враховуються з метою отримання при виконанні замовлень якомога кращого результату для Клієнта(ів), та порядок їх визначення.

Торговець до надання інвестиційних послуг, надає Клієнту або потенційному Клієнту загальний опис характеру та ризиків фінансових інструментів, враховуючи статус Клієнта (професійний або непрофесійний клієнт, прийнятний контрагент).

Опис пояснює характер конкретного типу відповідного інструменту, поведінку та динаміку фінансового інструменту в різних ринкових умовах, включаючи як позитивні, так і негативні умови, а також ризики, що стосуються такого конкретного типу інструменту з достатньою деталізацією, яка дозволяє Клієнту або потенційному Клієнту прийняти інвестиційні рішення будучи достатньо проінформованим.

 

Відповідно до статусу і рівню знань Клієнта, опис ризиків конкретного типу відповідного інструменту включає, таку інформацію:

  • ризики, пов’язані з певним типом фінансового інструменту, включаючи пояснення левериджу та його наслідків, а також ризик втрати всієї інвестиції, включаючи ризики, пов’язані з неплатоспроможністю постачальника фінансових інструментів або пов’язаними подіями;
  • волатильність ціни таких інструментів та будь-які обмеження щодо доступу до ринку цінних паперів таких інструментів;
  • інформацію про перешкоди або обмеження для ліквідації інвестиції, наприклад, як це може бути у випадку неліквідних фінансових інструментів або фінансових інструментів з фіксованим інвестиційним строком, включаючи зазначення можливих методів ліквідації та її наслідків, можливих обмежень та орієнтовні строки продажу фінансового інструменту перед відшкодуванням початкових витрат по операції з таким видом фінансових інструментів;
  • той факт, що інвестор в результаті здійснення операцій з такими інструментами, може взяти на себе фінансові зобов’язання та інші додаткові зобов’язання, включаючи непередбачені зобов’язання, додатково до витрат на придбання інструментів;
  • будь-які вимоги до маржі або подібні зобов’язання, що застосовуються до інструментів такого типу.

 

Торговець, перед наданням інвестиційних послуг непрофесійному або потенційному непрофесійному Клієнтові, надає інформацію про фінансовий інструмент, що є предметом триваючої публічної пропозиції, повинен проінформувати Клієнта про адресу розміщення (опублікування) проспекту цінних паперів для публічного доступу.

Якщо фінансовий інструмент складається з двох або більше різних компонентів (активів або послуг), Торговець повинен надати адекватний опис правової природи фінансового інструмента, компонентів цього інструменту та способу, в який взаємодія між компонентами впливає на ризики інвестицій.

Якщо структура фінансових інструментів включає гарантію або захист інвестиції, Торговець надає Клієнту або потенційному клієнту інформацію про обсяг та характер такої гарантії або захисту. Коли гарантія надається третьою стороною, інформація про гарантію повинна містити достатньо деталей про гаранта та гарантії, щоб Клієнт або потенційний клієнт могли достовірно оцінити таку гарантію або захист.

 

  1. Перелік місць вчинення правочину щодо фінансових інструментів для кожного виду фінансового інструменту (на фондовій біржі/поза фондовою біржею) (крім випадків здійснення операцій поза межами України).

Замовлення (Разове замовлення) діє протягом встановленого Клієнтом строку (Разове замовлення на термін) або до моменту його виконання чи відміни (відкликання) Клієнтом (відкрите Разове замовлення).

Торговець не може здійснювати операції з ЦП за рахунок та в інтересах Клієнта без отримання від нього Разового замовлення. Разове замовлення підлягає виконанню, якщо його умови не суперечать чинному законодавству України. Клієнт самостійно здійснює всі дії, що повинні передувати розпорядженню ЦП, зокрема, але не обмежуючись: одержує згоди осіб, які повинні такі згоди надати, пропонує ЦП особам, які мають переважне право щодо їх придбання, та інші дії передбачені чинним законодавством України на момент надання Разового замовлення Торговцю.

Усі питання, не визначені у Разовому замовленні, вважаються такими, що вирішуються Торговцем на власний розсуд з дотриманням вимог Генерального Договору та чинного законодавства України.

Замовлення (Разове замовлення) складається українською мовою в письмовій формі у вигляді паперового документу за формою (Додаток № 2), у 2 (двох) примірниках та/або 3 (трьох) (один - для Клієнта, другий – для Торговця, третій – для Депозитарної установи Клієнта) та засвідчуються підписами Уповноважених осіб та печатками Сторін (за наявності печатки), крім Замовлень, засвідчення яких здійснено з дотриманням вимог законодавства України про електронні документи та електронний документообіг.

Замовлення надається Клієнтом або Уповноваженою особою Клієнта, з використанням засобів поштової або кур'єрської доставки, факсимільного телефонного засобів зв’язку, засобами електронної пошти, крім Замовлень, засвідчення яких здійснено з дотриманням вимог законодавства України про електронні документи та електронний документообіг. Разом із Замовленням мають бути подані документи та інформація, які вимагає Торговець для його прийняття та виконання.

Торговець вправі повернути Клієнту Замовлення, або залишити його без розгляду, в тому числі, у разі, якщо воно оформлене з порушенням вимог Генерального Договору або чинного законодавства України, підписане не Уповноваженою особою Клієнта чи містить інформацію, яка суперечить або не відповідає іншим документам.

  1. Порядок ознайомлення Клієнта з відповідною інформацією про процедури виконання замовлень та отримання його попередньої письмової згоди з такими процедурами.

З метою надання інформації за укладеними Торговцем Договорами купівлі-продажу (міни) фінансових інструментів відповідно до наданого Клієнтом Замовлення, розміру винагороди (комісії) Торговця, передбаченої Генеральним Договором, Торговець не пізніше наступного банківського дня за днем укладання Договорів купівлі-продажу (міни) фінансових інструментів надає Клієнту Звіт Торговця Клієнту за укладеними договорами (надалі – «Звіт»), але в будь-якому разі не пізніше дати виконання Замовлення.

Звіт за укладеними договорами надається Клієнту після укладення Договорів купівлі-продажу (міни) фінансових інструментів на весь об’єм активів зазначених в Замовленні, або після часткового виконання Замовлення, у разі відкликання/зміни Замовлення Клієнтом, на умовах передбачених Генеральним Договором.

Торговець не пізніше наступного банківського дня за днем виконання Замовлення, на умовах передбачених Генеральним Договором, надає Клієнту Звіт.

Звіт за укладеними договорами складаються у вигляді паперового документа, засвідчуються підписами Клієнта та Торговця(далі – Сторін) та скріплюються печатками Сторін (за наявності печатки), у 2 (двох) примірниках. Звіт може бути складений у вигляді електронного документу, з дотриманням вимог законодавства України про електронні документи та електронний документообіг.

Клієнт протягом 1 (одного) банківського дня від дати складання Звіту за укладеними договорами зобов’язаний його підписати та скріпити печаткою (за наявності печатки), що підтверджує належне надання Торговцем та отримання Клієнтом відповідних послуг від Торговця передбачених Генеральним Договором, та повернути один його примірник Торговцю, або повідомити, в письмовій формі, Торговця заперечення щодо інформації, яка викладена в Звіті.

Якщо протягом зазначеного строку Клієнт не направить Торговцю Звіт за укладеними договорами підписаний Клієнтом, або повідомлення про наявність заперечень щодо інформації, яка викладена у Звіті, Звіт вважається прийнятим (схваленим) Клієнтом, що підтверджує належне надання Торговцем та отриманням Клієнтом відповідних послуг від Торговця передбачених Генеральним Договором.

  1. Порядок здійснення регулярного оцінювання ефективності процедур виконання замовлень Клієнта.

Здійснювати не рідше одного разу на рік оцінювання ефективності процедур фіксації взаємодії з клієнтами (представниками клієнтів) та іншими учасниками ринку цінних паперів, та у разі необхідності, вносити зміни до них, з метою усунення недоліків та підвищення їх ефективності.

Проводити навчання працівників, не рідше одного разу на рік, щодо застосування процедур, розроблених для забезпечення отримання якомога кращого результату для своїх клієнтів при виконанні договорів/замовлень. На постійній основі вести та оновлювати перелік осіб, які отримали від торговця відповідні засоби та/або мають засоби, використання яких погоджено торговцем, за допомогою яких здійснюється запис телефонних розмов та електронних повідомлень, під час отримання, опрацювання та виконання доручень (розпоряджень) клієнтів, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення;

  1. Порядок внесення змін до порядку виконання замовлень Клієнта(ів), які вносяться за результатом проведеного оцінювання ефективності встановлених цим порядком процедур, з метою усунення недоліків та підвищення їх ефективності.

Торговець повинен дотримуватися встановлених внутрішніми положеннями процедур виконання договорів/замовлень, доручень (розпоряджень) Клієнтів та здійснювати регулярний контроль ефективності процедур виконання договорів/доручень (розпоряджень) клієнтів та порядку їх застосування, та у разі необхідності, вносити зміни до них, з метою усунення недоліків та підвищення їх ефективності, на постійній основі, але не рідше одного разу на рік, забезпечивши отримання керівництвом письмових звітів, в яких, мають зазначатися, чи були вжиті відповідні заходи у разі виявлення будь-яких недоліків.

  1. Порядок повідомлення Клієнта(ів), про зміни у процедурах виконання замовлень

Повірений - одним або декількома з наступних способів, за вибором Повіреного, направляє пропозиції про це Клієнту:

- шляхом розміщення пропозиції на сайті Повіреного;

- направлення інформації поштою за адресою Клієнта, вказаною в Генеральному договорі,

- надсилання SMS-повідомлення на номер мобільного телефону Клієнта, вказаний Клієнтом у Генеральному договорі або письмово повідомлений Клієнтом;

- надсилання електронного повідомлення на адресу електронної пошти, вказану Клієнтом у Генеральному договорі або письмово повідомлену Клієнтом;

- надсилання електронного повідомлення через будь-які канали передачі повідомлень, що відправляються через програмний додаток типу Viber, Telegram, WhatsApp тощо, який може бути встановлений на мобільних, планшетних пристроях та персональному комп’ютері Клієнта.

Клієнт - шляхом направлення відповідного письмового повідомлення.

 

ПРОЦЕДУРИ ФІКСАЦІЇ ВЗАЄМОДІЇ З КЛІЄНТАМИ (ПРЕДСТАВНИКАМИ КЛІЄНТІВ) ТА ІНШИМИ УЧАСНИКАМИ РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ

Порядок фіксації взаємодії з клієнтами (представниками клієнтів) та іншими учасниками ринку цінних паперів містить, з урахуванням розміру ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС» (далі – Торговець), його організаційної структури, а також характеру, масштабу та складності його професійної діяльності, зокрема наступне:

  1. деталізовані процедури здійснення записів всіх телефонних розмов та електронних повідомлень з клієнтом (представником клієнта) та іншими учасниками ринку цінних паперів, включаючи внутрішні телефонні розмови та електронні повідомлення між працівниками, які пов’язані чи можуть бути пов’язані з отриманням, опрацюванням та виконанням замовлень клієнтів, які призводять чи можуть призводити до укладання договору, та/або доручень (розпоряджень) клієнтів, які призводять чи можуть призводити до отримання або зміни реквізитів замовлення;

1.1. перед встановленням ділових відносин з клієнтом працівник ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС» повідомляє його про те, що телефонні розмови та електронні повідомлення, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення будуть записуватись Торговцем за допомогою програмно-технічного комплексу та їх копії будуть надані клієнту на його вимогу протягом п’яти років з дати створення запису;

  1. Торговці не мають права надавати інвестиційні послуги, які стосуються приймання, передачі та виконання замовлень, клієнтам, які заздалегідь не були повідомлені про запис їх телефонних розмов та/або електронних повідомлень, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення.
  2. ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС» вживає усі необхідні заходи для здійснення запису відповідних телефонних розмов і електронних повідомлень, здійснених, надісланих або отриманих за допомогою обладнання, яке надано працівникам або використання якого працівниками погоджено Торговцем (далі - авторизовані канали комунікацій).
  3. ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС» та його працівники не мають права використовувати не авторизовані канали комунікацій для отримання замовлень, доручень (розпоряджень) від клієнтів (представників клієнтів).
  4. у разі отримання доручення (розпорядження) від клієнтів, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення, під час особистої розмови працівника торговця з клієнтами (представниками клієнтів), фіксувати таке доручення (розпорядження) у формі письмового звіту, який узгоджується з клієнтами, у спосіб визначений положенням про провадження діяльності з торгівлі цінними паперами;
  5. здійснювати за допомогою засобів зв’язку, технічних та програмних засобів, які входять до програмно-технічного комплексу торговця, цілісну, неперервну фіксацію (в тому числі аудіо та/або відео - фіксацію) взаємодії з клієнтами (представниками клієнтів) та іншими учасниками ринку цінних паперів під час отримання, опрацювання та виконання доручень (розпоряджень) клієнтів, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення;
  1. перелік засобів, які надані працівникам або використання яких працівниками погоджено торговцем, за допомогою яких здійснюється запис телефонних розмов та електронних повідомлень, із зазначенням їх реквізитів;
    1. VoIP-сервіс, будь то апаратний апарат або софтфон
    2. слухові та розмовні пристрої, як слухавки, телефони чи просто гарнітури
    3. засоби запису дзвінків, власна АТС, CRM-система
    4. носії для зберігання збережених дзвінків, як-от жорсткі та оптичні диски
  2. процедуру складання письмового звіту та вимоги до нього, який складається, у тому числі, під час особистої розмови працівника торговця з клієнтом (представником клієнта) у разі отримання доручень (розпоряджень) від клієнта, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення;

3.1. Письмовий звіт, що стосується відповідних особистих розмов з клієнтами, складається працівником торговця у формі паперового та/або електронного документа, узгоджується з клієнтом та, зокрема повинен містити:

дату та час проведення зустрічі;

адресу та місце проведення зустрічі;

прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) ініціатора зустрічі;

прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) учасників зустрічі та інформацію щодо підтвердження їх статусу на зустрічі (довіреність, паспорті дані, тощо);

інформацію про замовлення, доручення (розпорядження) клієнта, включаючи вид послуги (купівля, продаж, міна, здійснення операції РЕПО, позика), реквізити ідентифікації фінансового інструменту, кількість фінансових інструментів, ціну та терміни виставлення, виконання замовлення.

  1. порядок здійснення періодичного оцінювання ефективності процедур фіксації взаємодії з клієнтами (представниками клієнтів) та іншими учасниками ринку цінних паперів;

4.1 здійснювати не рідше одного разу на рік оцінювання ефективності процедур фіксації взаємодії з клієнтами (представниками клієнтів) та іншими учасниками ринку цінних паперів, та у разі необхідності, вносити зміни до них, з метою усунення недоліків та підвищення їх ефективності;

порядок внесення змін до процедур фіксації взаємодії з клієнтами (представниками клієнтів) та іншими учасниками ринку цінних паперів, які вносяться за результатом проведеного оцінювання їх ефективності, з метою усунення недоліків та підвищення їх ефективності;

  1. порядок ведення переліку осіб, які отримали від торговця відповідні засоби та/або мають засоби, використання яких погоджено торговцем, за допомогою яких здійснюється запис телефонних розмов та електронних повідомлень передбачених абзацом другим цього пункту.

5.1. на постійній основі вести та оновлювати перелік осіб, які отримали від торговця відповідні засоби та/або мають засоби, використання яких погоджено торговцем, за допомогою яких здійснюється запис телефонних розмов та електронних повідомлень, під час отримання, опрацювання та виконання доручень (розпоряджень) клієнтів, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення;

6.       Записи та письмові звіти, створені торговцем відповідно до вимог «Про затвердження Вимог (правил) щодо здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами: брокерської діяльності, дилерської діяльності, андеррайтингу, управління цінними паперами», що затверджені РІШЕННЯМ НКЦПФР № 640 від 03.11.2020., надаються відповідному клієнту та НКЦПФР на їх вимогу і зберігаються торговцем протягом п’яти років.

7.      Записи телефонних розмов, створені торговцем відповідно до вимог цього розділу, можуть відповідно до внутрішніх документів торговця зберігатися менше п’яти років у випадку коли за результатом таких розмов доручення (розпорядження) клієнтів, які призводять чи можуть призводити до укладання договору та/або отримання замовлення, а також інші взаємодії з клієнтами та іншими учасниками ринку цінних паперів під час отримання, опрацювання та виконання таких доручень (розпоряджень) додатково фіксуються та зберігаються торговцем в електронній або паперовій формі.

8.     Записи та письмові звіти в електронній формі зберігаються за допомогою надійних носіїв, що дозволяє їх відтворювати та копіювати та зберігаються таким чином, щоб вони були легко доступними і клієнти та НКЦПФР могли отримати доступ до них за запитом.

9.    Зберігання таких даних має здійснюватися у форматі, який не дозволяє змінювати чи видаляти оригінальні записи та письмові звіти

10.      Торговець забезпечує якість, точність та повноту всіх телефонних записів, електронних повідомлень та письмових звітів. Період часу для збереження запису починається з дати створення запису. Період часу для збереження письмового звіту починається з дати проведення зустрічі.

 

ПРОЦЕДУРИ ПРОВЕДЕННЯ ОЦІНКИ ВІДПОВІДНОСТІ ТА ДОРЕЧНОСТІ НАДАННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПОРАД ТА ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПОСЛУГ КЛІЄНТУ ТА ЗВІТУВАННЯ ПЕРЕД КЛІЄНТОМ

  1. Вимоги щодо надання інвестиційних порад:

 Інвестиційна порада надається як така, що підходить для конкретного Клієнта, або базується на розгляді особливостей цього Клієнта і містить рекомендацію вчинити одну з таких дій:

  • купити, продати, прийняти участь у розміщенні, обміняти, викупити, тримати або рекомендувати себе як андеррайтера певного фінансового інструменту;
  • скористатися або ні будь-яким правом, наданим конкретним фінансовим інструментом, купити або продати, прийняти участь у розміщенні, обміняти або пред’явити до викупу/погашення фінансовий інструмент.

 

Інвестиційна порада не вважається особистою порадою, якщо вона надається широкому колу осіб.

 

Торговець пояснює чи кваліфікуються його інвестиційні поради, і чому саме так, як незалежні або не незалежні, а також тип і характер обмежень, які застосовуються, включаючи, у випадках надання інвестиційних порад на незалежній основі, заборону на отримання і збереження будь - яких заохочень.

Якщо порада пропонується або надається одному і тому ж Клієнту як на незалежній, так і на не незалежній основі, Торговець пояснює особливості обох послуг, щоб дозволити клієнтам зрозуміти відмінності між ними та не видавати себе за незалежного інвестиційного консультанта для обох послуг. Торговець не повинен надавати невиправдано більшу перевагу незалежним інвестиційним порадам в порівнянні з не незалежними інвестиційними порадами у їх комунікації з клієнтами.

 

Торговець при наданні інвестиційних порад на незалежній або не незалежній основі, пояснює клієнтові спектр фінансових інструментів, які він рекомендує, включаючи відносини торговця з постачальниками фінансових інструментів.

Торговець надає опис фінансових інструментів, що розглядаються, їх емітентів, осіб, що їх видали, або сторін строкових контрактів, що аналізуються за кожним видом інструменту відповідно до обсягу послуги, і, якщо надаються незалежні поради як надана послуга, задовольняє умови для надання інвестиційної поради на незалежній основі та фактори, які враховуються у процесі відбору, що використовується торговцем, щоб рекомендувати фінансові інструменти, таких як ризики, витрати та складність фінансових інструментів.

Коли перелік фінансових інструментів, що оцінюються торговцем, що надає інвестиційну пораду на незалежній основі, включає власні фінансові інструменти торговця або ті, що емітовані або видані особами, що мають зв’язки або будь-які інші юридичні або економічні відносини з торговцем, а також з іншими постачальниками фінансових інструментів, які не поєднані або не пов’язані між собою, торговець відрізняє для кожного типу фінансового інструменту перелік фінансових інструментів, що були емітовані або видані суб’єктами, які не мають жодних зв’язків з торговцем.

Торговець надає інвестиційну пораду на незалежній основі, визначає та впроваджує процес відбору фінансових інструментів, щоб оцінити та порівняти достатній спектр фінансових інструментів, доступних на фондовому ринку.

З цією метою торговець оцінює достатній перелік фінансових інструментів, наявних на ринку, що має бути достатньо різноманітним за видами інструментів та їх постачальниками для того, щоб інвестиційні цілі клієнта можна було належним чином задовольнити, та не обмежується фінансовими інструментами, випущеними або наданими: самим торговцем або суб’єктами, які мають зв’язки з цим торговцем; іншими суб’єктами, з якими торговець має юридичні або економічні відносини, зокрема договірні відносини, які можуть спричинити ризик завдання шкоди незалежній основі наданої поради.

Торговець не приймає і не отримує гонорари, комісійні чи будь-які грошові або не грошові вигоди, сплачені чи надані третьою особою чи особою, діючою від імені третьої особи, стосовно надання клієнтам інвестиційної поради на незалежній основі.

Процес відбору фінансових інструментів для надання інвестиційних порад на незалежній основі включає наступні елементи:

  • кількість та різноманітність фінансових інструментів, що розглядаються, пропорційна масштабу послуг з інвестиційного консультування, що надаються незалежним інвестиційним консультантом;
  • кількість та різноманітність фінансових інструментів, що розглядаються, адекватно репрезентує доступні на ринку фінансові інструменти;
  • кількість фінансових інструментів, емітованих самим торговцем або особами, пов’язаними з самим торговцем, пропорційна загальній кількості розглянутих фінансових інструментів;
  • критерії вибору різних фінансових інструментів повинні включати всі відповідні аспекти, такі як ризики, витрати та складність, особливості клієнтів торговця, а також повинні гарантувати, що вибір інструментів, які можуть бути рекомендовані, не є упередженим.

 

 

Торговець надає інвестиційні поради на незалежній основі та орієнтований на певні категорії або певний перелік фінансових інструментів, відповідає таким вимогам:

  • залучає клієнтів, які надають перевагу таким категоріям або переліку фінансових інструментів;
  • вимагає від клієнтів вказати, що вони зацікавлені тільки в інвестуванні в зазначену категорію або перелік фінансових інструментів;
  • до надання послуги торговець гарантує, що його послуги підходять для кожного нового клієнта на підставі того, що його особливості професійної діяльності відповідають потребам і цілям клієнта, а також переліку фінансових інструментів, які підходять для клієнта. У разі неможливості надати таку гарантію, торговець відмовляється від надання такої послуги клієнту.

Торговець, що надає інвестиційні поради як на незалежній основі, так і на не незалежній основі, виконує наступні зобов’язання:

  • завчасно перед наданням інвестиційної поради інформує своїх клієнтів на надійному носії, чи буде його порада незалежною або не незалежною, чи основана порада на широкому або на більш обмеженому аналізі різних видів фінансових інструментів, і, зокрема, чи обмежено цей перелік фінансових інструментів, випущених або виданих суб’єктами, які мають зв’язки з торговцем або інші юридичні чи економічні відносини, наприклад договірні, які можуть спричиняти ризик завдання шкоди незалежній основі наданої поради, чи провадитиме торговець для клієнта періодичну оцінку відповідності фінансових інструментів, рекомендованих цьому клієнтові;
  • позиціонує себе як незалежного консультанта для послуг, для яких він надає інвестиційні поради на незалежній основі;
  • має адекватні організаційні вимоги та заходи контролю, які забезпечують функціональне розділення послуг і консультантів обох типів і унеможливлюють сумніви клієнта щодо типу послуги яку він отримує, а також що клієнту надається тип поради, що підходить саме для нього. Торговець не дозволяє одній фізичній особі надавати незалежні та не незалежні інвестиційні поради.
  1. Вимоги до інформації для клієнтів, у тому числі потенційних, щодо справедливості та не введення в оману.

Торговець забезпечує, що вся інформація, на яку він посилається або яку він поширює таким чином, що вона може бути отримана клієнтами або потенційними клієнтами, включаючи маркетингові повідомлення, відповідала наступним умовам:

  • включала повне найменування торговця;
  • була актуальною і завжди правдивою з зазначенням відповідних ризиків при посиланні на потенційні вигоди від інвестиційної послуги або фінансового інструменту;
  • для зазначення відповідних ризиків використовувався розмір шрифту, який дорівнює розміру шрифту, що використовується у всій наданій інформації як основний, а також гарантував, що інформація про ризики є помітною;
  • була достатньою і представлена у спосіб, який є зрозумілим аудиторії, якій вона спрямована, або якою вона буде отримана;
  • не приховувала, не применшувала або не вносила неясність до важливих елементів, заяв або попереджень;
  • була постійно представлена на одній мові в усіх формах інформаційних та маркетингових матеріалів, які надаються кожному клієнту, якщо тільки клієнт не погодився отримувати інформацію більше, ніж однією мовою;
  • була актуальною і підходила до використовуваних засобів комунікації.

 

Якщо в інформації порівнюються інвестиційні послуги, фінансові інструменти або особи, що надають інвестиційні послуги, торговець забезпечує виконання таких умов:

  • порівняння є доречним і збалансованим;
  • зазначено джерела інформації, яка використовується для порівняння;
  • ключові факти та припущення, використані для порівняння, представлені в відповідній інформації.

Якщо інформація містить посилання на статистичні дані фінансового інструмента, фінансового індексу або інвестиційної послуги за минулі періоди, торговець забезпечує виконання таких умов:

  • на такі посилання не повинно бути зроблено найбільший акцент;
  • інформація повинна містити статистичні дані про результат, які охоплюють попередні 5 років, або весь період, протягом якого пропонується фінансовий інструмент, створюється фінансовий індекс або надається інвестиційна послуга. Якщо цей період становить менше 5 років, або, за власним рішенням торговця, період охоплює більше 5 років, в кожному випадку інформація про результат має базуватися на періоді, який охоплює повний календарний рік;
  • зазначено період, про який йде мова, та джерело інформації;
  • інформація містить застереження про те, що показники результату відносяться до минулих періодів і що показники минулих періодів не є надійним індикатором результату в майбутніх періодах;
  • коли посилання спирається на цифри, виражені в валюті, відмінній від національної валюти держави, резидентом якої є непрофесійний клієнт або потенційний непрофесійний клієнт, така інформація повинна містити попередження про те, що фінансовий результат може збільшуватися або зменшуватися внаслідок коливань курсу валют;
  • якщо посилання базується на загальній дохідності, розкривається ефект комісій, платежів або інших зборів.

Якщо інформація включає або посилається на змодельований попередній результат минулих періодів, торговець забезпечує, що інформація щодо фінансового інструменту або фінансового індексу задовольняє такі умови:

  • змодельований результат минулого періоду базується на фактичному результаті одного або більше фінансових інструментів або фінансових індексів, які є такими ж або схожі за характеристиками з такими фінансовими інструментами;
  • стосовно фактичних попередніх результатів, зазначених у попередньому абзаці, виконуються умови, викладені в абзацах другому - четвертому, шостому та сьомому пункту 4 цієї глави;
  • інформація містить застереження про те, що показники відносяться до змодельованих результатів попередніх періодів, які не є надійними індикаторами майбутніх результатів.

Якщо інформація містить прогнози майбутніх результатів, торговець забезпечує дотримання таких умов:

  • інформація не ґрунтується на змодельованих результатах попередніх періодів та не посилається на них;
  • інформація базується на обґрунтованих припущеннях, які підтримуються об’єктивними даними;
  • якщо інформація ґрунтується на основі загальної дохідності, розкривається розмір комісій, платежів та інших зборів;
  • інформація ґрунтується на сценаріях ефективності в різних ринкових умовах (як негативних, так і позитивних), а також відображає характер і ризики конкретних видів інструментів, включених до аналізу;
  • інформація містить застереження, що такі прогнози не є надійним показником майбутніх результатів.

Якщо інформація посилається на певний податковий режим, вона повинна зазначати, що податковий режим залежить від індивідуальних обставин кожного клієнта і може бути змінений у майбутньому.

Інформація не повинна використовувати назву будь-якого компетентного державного органу у такий спосіб, що вказує або подає підтримку або схвалення цим державним органом фінансових інструментів або послуг торговця.

  1. Вимоги до оцінки відповідності та доречності інвестиційних послуг і звітування перед клієнтом

Торговець перед наданням будь-яких інвестиційних послуг, отримує від клієнта чи потенційного клієнта необхідну інформацію щодо знань і досвіду в сфері інвестицій, доречних для конкретного виду фінансового інструменту чи послуг, фінансового стану цієї особи, зокрема її здатності нести збитки, її інвестиційних цілей, стійкості до ризиків, з тим, щоб торговець міг оцінити, чи є запропонована/передбачена інвестиційна послуга або фінансовий інструмент доречними для цієї особи, такі які відповідають потребам цієї особи, в тому числі, відповідають її стійкості до ризиків і здатності нести збитки.

У випадку, коли торговцем пропонується/передбачається надання пакету послуг та/або фінансових інструментів, проводиться оцінка відповідності та доречності всього пакету послуг та/або фінансових інструментів для клієнта чи потенційного клієнта.

Торговець не створює будь-якої неоднозначності або плутанини щодо своїх обов’язків у процесі оцінки відповідності й доречності інвестиційних послуг або фінансових інструментів, які пропонуються, клієнту або потенційному клієнту. При проведенні такої оцінки, торговець повідомляє клієнтів або потенційних клієнтів, що оцінка відповідності й доречності проводиться, щоб дати можливість торговцю діяти в найкращих інтересах клієнта.

Торговець визначає обсяг інформації, що повинна збиратися від клієнтів або потенційних клієнтів, враховуючи всі особливості інвестиційного консультування або інших послуг які будуть надаватися таким клієнтам.

Торговець отримує від клієнтів або потенційних клієнтів інформацію, яка необхідна йому для встановлення суттєвих фактів про клієнта, і дає достатню підставу для визначення, з належним урахуванням характеру та обсягу наданої послуги, що конкретна операція, яку слід рекомендувати або вчиняти при наданні послуг, враховує наступні вимоги:

  • відповідає інвестиційним цілям даного клієнта, включаючи здатність клієнта витримувати певний рівень ризику;
  • клієнт фінансово здатний нести пов’язані інвестиційні ризики, що відповідають його інвестиційним цілям;
  • клієнт має необхідний досвід і знання для того, щоб зрозуміти ризики, пов’язані з операцією або з управлінням своїм портфелем.

 

При наданні інвестиційної послуги професійному клієнту, торговець має право припустити, що:

  • щодо фінансових інструментів, операцій та послуг, відносно яких він віднесений до категорії професійних, клієнт має необхідний рівень досвіду та знань щоб зрозуміти ризики, пов’язані з операцією або з управлінням своїм портфелем.
  • фінансово здатний нести будь-які пов’язані інвестиційні ризики, що відповідають інвестиційним цілям цього клієнта, якщо така послуга полягає у наданні інвестиційних порад.
  • відповідає інвестиційним цілям даного клієнта, включаючи здатність клієнта витримувати певний рівень ризику;

Інформація про фінансовий стан клієнта або потенційного клієнта повинна включати інформацію про джерело та розмір його регулярного доходу, його активи, включаючи ліквідні активи, інвестиції та нерухоме майно, а також його регулярні фінансові зобов’язання.

Інформація щодо інвестиційних цілей клієнта або потенційного клієнта повинна включати інформацію про тривалість часу, протягом якого клієнт бажає залишатися в інвестиції, його схильність витримувати певний ризик та цілі інвестування.

Якщо клієнт є юридичною особою або групою з двох або більше фізичних осіб або якщо одна або більше фізичних осіб представлені іншою фізичною особою, торговець повинен встановити та впровадити процедури визначення особи, яка є об’єктом оцінки відповідності й доречності і як ця оцінка буде проведена на практиці, із зазначенням, від кого повинна бути зібрана інформація про знання та досвід, фінансову ситуацію та інвестиційні цілі. Торговець визначає ці процедури в положенні про провадження діяльності з торгівлі цінними паперами.

У випадку коли фізична особа представлена іншою фізичною особою або коли юридична особа подала вимогу до торговця, щоб її віднесли до категорії професійних клієнтів у відповідності до «Порядку оцінювання клієнтів», при проведенні оцінки відповідності й доречності, повинні враховуватись:

  • фінансовий стан та інвестиційні цілі юридичної особи або, у випадку фізичної особи, - самого клієнта, а не його представника;
  • знання та досвід представника фізичної особи або особи, уповноваженої здійснювати операції від імені самого клієнта.

Торговець вживає всі необхідні заходи для забезпечення надійності зібраної інформації про своїх клієнтів або потенційних клієнтів, зокрема:

  • забезпечує обізнаність клієнтів про важливість надання правдивої та актуальної інформації;
  • забезпечує, щоб всі інструменти, такі як методи оцінки схильності до ризиків або методи оцінки знань і досвіду клієнта, які використовуються в процесі оцінки відповідності й доречності, є придатними для цілей клієнта і належним чином розроблені для них, враховуючи виявлені обмеження, які торговець визначає та враховує в процесі такої оцінки;
  • забезпечує, щоб питання, які використовуються в процесі оцінки, були зрозумілими клієнтам, забезпечували відображення їх цілей і потреб у повному обсязі, а також інформацію, необхідну для проведення оцінки;
  • забезпечує узгодженість інформації про клієнта, наприклад, шляхом її аналізу з метою виявлення неточностей у інформації, яка надається клієнтами.

Якщо, при наданні інвестиційної послуги, інвестиційної поради торговець не отримує інформацію, щодо знань і досвіду в сфері інвестицій, доречних для конкретного виду фінансового інструменту чи послуг, фінансового стану клієнта або потенційного клієнта, зокрема здатності нести збитки, інвестиційних цілей, стійкості до ризиків, торговець не повинен рекомендувати інвестиційні послуги або фінансові інструменти для клієнта або потенційного клієнта.

Торговець має та спроможний продемонструвати політику та процедури для забезпечення повного уявлення того, що вони розуміють сутність, особливості, включаючи витрати та ризики інвестиційних послуг та фінансових інструментів, обраних для своїх клієнтів, і що вони оцінюють, коли беруть до уваги вартість і складність, чи можуть еквівалентні інвестиційні послуги або фінансові інструменти відповідати особливостям його клієнтів.

При наданні інвестиційних порад торговець не має права рекомендувати або приймати рішення про вчинення операцій, якщо жодна з послуг або інструментів не підходить для клієнта.

При наданні інвестиційних порад, які включають заміну інвестицій, або шляхом продажу одного фінансового інструменту і придбання іншого, або шляхом використання права на заміну одного фінансового інструменту іншим, торговці повинен зібрати необхідну інформацію про існуючі інвестиції клієнта і рекомендовані нові інвестиції та провести аналіз витрат і переваг такої заміни, щоб він був спроможним продемонструвати, що переваги такої заміни більші, ніж витрати на неї.

Торговець, який періодично надає оцінку відповідності і доречності, переглядає таку оцінки не рідше ніж один раз на рік, з метою покращення послуг для клієнтів. Частота проведення такої оцінки повинна бути збільшена залежно від схильності до сприйняття певного ризику клієнтом та типу рекомендованих фінансових інструментів.

Якщо на основі інформації, отриманої від клієнта, торговець вважає, що фінансові інструменти або послуга не доречні для клієнта або потенційного клієнта, то торговець попереджає про це цього клієнта чи потенційного клієнта. Це попередження може бути надано письмово у довільній формі.

Якщо клієнти чи потенційні клієнти не надають відповідну інформацію, або якщо вони надають недостатню інформацію стосовно їхніх знань і досвіду, то торговець попереджає їх, що він не в змозі визначити, чи є передбачена послуга чи передбачені фінансові інструменти доречними для них. Це попередження може бути надано письмово у довільній формі.

  1. Загальні вимоги щодо отримання інформації для оцінки відповідності та доречності

Торговець забезпечує, щоб інформація щодо знань та досвіду клієнта або потенційного клієнта в інвестиційній сфері отримувалась, в обсязі, що відповідає особливості клієнта, характеру та обсягу послуги, що надається та типу фінансового інструменту чи операції, включаючи їх складність і пов’язані з ними ризики, та містила:

  • види послуг, операцій та фінансові інструменти, з якими клієнт знайомий;
  • характер, обсяг і частоту операцій клієнта з фінансовими інструментами та період, протягом якого вони були здійснені;
  • рівень освіти, поточну професію або колишні професії клієнта або потенційного клієнта.

 

Торговець має право покладатися на інформацію, надану його клієнтами або потенційними клієнтами, якщо тільки він не знає, або не повинен знати, що інформація є застарілою, неточною або неповною.

  1. Вимоги до ведення торговцем внутрішнього обліку щодо оцінки відповідності та доречності

Торговець визначає, чи має їх клієнт необхідний досвід і знання для того, щоб зрозуміти ризики, пов’язані з фінансовим інструментом або інвестиційною послугою, яка пропонується або запитується клієнтом, при оцінці того, чи є інвестиційна послуга, доречною для клієнта.

Торговець має право припустити, що професійний клієнт має необхідний досвід і знання для того, щоб зрозуміти ризики, пов’язані з цими конкретними інвестиційними послугами або операціями, або типами операцій або фінансовими інструментами, за якими клієнт був віднесений торговцем до категорії професійних клієнтів.

Торговець веде внутрішній облік проведених оцінок відповідності й доречності, інформація щодо яких містить наступне:

  • результат оцінки відповідності й доречності;
  • будь-яке попередження, надане клієнту, де інвестиційна послуга оцінювалися як потенційно неприйнятна для клієнта, чи попросив клієнт продовжити операцію, незважаючи на попередження та чи прийняв торговець на прохання клієнта рішення щодо продовження операції;
  • будь-яке попередження, надане клієнту, якщо клієнт не надав достатньої інформації, щоб дати торговцю можливість провести оцінку відповідності й доречності, чи надав прохання клієнт продовжити операцію, незважаючи на це попередження та чи прийняв торговець, на прохання клієнта, рішення щодо продовження операції.

 

  1. Виключення щодо проведення оцінки відповідності й доречності

Торговець при наданні інвестиційних послуг, які складаються лише з виконання або приймання та виставлення замовлень клієнтів, має право надавати такі послуги своїм клієнтам без необхідності отримання відповідної інформації від них та проведення оцінки відповідності й доречності, якщо при цьому одночасно виконуються наступні умови:

1) послуги стосуються таких фінансових інструментів:

  • акцій, допущених до торгів на фондових біржах (в тому числі іноземних фондових біржах відповідно до Переліку іноземних фондових бірж, на яких мають бути допущені до обігу цінні папери іноземних емітентів, що мають намір отримати допуск до обігу цінних паперів на території України, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10 вересня 2013 року № 1754, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 вересня 2013 року за № 1672/24204, зі змінами (далі - Перелік іноземних фондових бірж)), за винятком акцій корпоративних інвестиційних фондів, які не є відкритого типу;
  • облігацій, допущених до торгів на фондових біржах (в тому числі іноземних фондових біржах відповідно до Переліку іноземних фондових бірж), за винятком облігацій, у які включений дериватив або які мають структуру, яка ускладнює розуміння клієнтом пов’язаного з ними ризику;
  • ощадних (депозитних) сертифікатів;

2) на емітентів фінансових інструментів поширюються вимоги щодо опублікування періодичної та регулярної інформації, а також подання відповідної звітності до органів нагляду;

3) послуга надається за ініціативою клієнта або потенційного клієнта;

4) клієнт або потенційний клієнт поінформований про те, що при наданні цієї послуги торговець не зобов’язаний оцінювати відповідність і доречність фінансового інструмента чи послуги, що надається або пропонується. Таке попередження має бути надано письмово у довільній формі;

5) торговець виконує свої обов’язки щодо дотримання процедур, спрямованих на врегулювання та запобігання конфлікту інтересів.

  1. Вимоги щодо надання звітів клієнтам

Торговець після здійснення відповідних дій щодо виконання замовлення (доручення, розпорядження) клієнта, зокрема виставлення заявки на фондовій біржі, крім випадків, коли здійснюється діяльність з управління цінними паперами, виконує наступні дії:

  • негайно надає клієнту на надійному носії важливу інформацію щодо виконання цього замовлення;
  • відправляє клієнту повідомлення на надійному носії, що підтверджує виконання замовлення, не пізніше першого робочого дня після виконання або, якщо підтвердження отримано торговцем від третьої сторони, не пізніше першого робочого дня після отримання підтвердження від третьої сторони. Таке повідомлення не відправляється торговцем, якщо підтвердження буде містити ту ж інформацію, що й підтвердження, яке негайно надсилається клієнту іншою особою.

Торговець надає клієнту, за його запитом, інформацію про стан виконання його замовлення.

У випадку отримання замовлень клієнтів, що стосуються цінних паперів ІСІ, які виконуються періодично, торговець відправляє клієнту повідомлення на надійному носії, що підтверджує виконання замовлення, не пізніше першого робочого дня після виконання або не пізніше першого робочого дня після отримання підтвердження від третьої сторони. Таке повідомлення не відправляється торговцем, якщо підтвердження буде містити ту ж інформацію, що й підтвердження, яке негайно надсилається клієнту іншою особою, або надавати клієнту не рідше ніж раз у шість місяців інформацію, стосовно цих операцій.

Повідомлення, що підтверджує виконання замовлення, повинно містити таку інформацію:

  • реквізити торговця;
  • реквізити клієнта;
  • дату виконання замовлення/заявки;
  • час виконання замовлення/заявки (за необхідності);
  • тип замовлення/заявки;
  • реквізити місця вчинення правочину;
  • реквізити фінансового інструменту;
  • індикатор замовлення/заявки, а саме позначення - купити/продати;
  • характер заявки, якщо це не заявка купити/продати;
  • кількість фінансових інструментів;
  • ціна за одиницю;
  • загальна сума;
  • обмінний курс, якщо операція включає конвертацію валюти;
  • загальну суму комісій і понесених витрат і, якщо клієнт просить, деталізований опис, включаючи суму будь-якої націнки або зменшення ціни, застосованої у випадку, коли операція була здійснена торговцем за власний рахунок, а торговець взяв на себе зобов’язання перед клієнтом виконати замовлення з метою отримання якомога кращого результату для клієнта;
  • обов’язки клієнта щодо розрахунку за правочином, включаючи термін оплати або поставки, а також відповідні реквізити рахунку, якщо ці відомості та обов’язки раніше не були повідомлені клієнту;
  • якщо контрагентом клієнта був сам торговець або будь-яка особа що входить до однієї фінансової групи з торговцем або інший клієнт торговця - факт, що це відбулося, за винятком випадків, коли замовлення виконувалося через торговельну систему, що дозволяє торгівлю за анонімними заявками.

Якщо замовлення виконується у декілька етапів, торговець може надати клієнтові інформацію, про ціну кожного етапу виконання або середню ціну. Якщо надається середня ціна, торговець повинен надати клієнту інформацію про ціну кожного етапу виконання за запитом.

Торговець може надавати клієнтам інформацію, використовуючи стандартизовані позначення, якщо така інформація містить пояснення використовуваних позначень.

Торговець у випадках, коли клієнт обирає отримувати інформацію про виконання замовлення після кожної операції, повинен негайно після здійснення операції надавати клієнтові необхідну інформацію щодо операції на надійному носії.

Торговець повинен надіслати клієнту повідомлення, що підтверджує операцію та містить таку інформацію, не пізніше кінця першого робочого дня, наступного за цим виконанням, або, якщо підтвердження отримано торговцем від третьої сторони не пізніше кінця першого робочого дня після отримання підтвердження від третьої сторони.

Вимоги, що застосовуються до звітів для непрофесійних та професійних клієнтів застосовуються і до звітів для прийнятних контрагентів, якщо генеральним договором укладеним між торговцем та прийнятним контрагентом не визначено іншого змісту та термінів звітності.

bottom-logo.png
ПРОФЕСІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ НА РИНКАХ КАПІТАЛУ
Україна, 49001, місто Дніпро
вулиця Шевченка, 53, поверх 4
Тел.: 056 732 3235, 073 732 3235
[email protected]

Шановні клієнти, ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС» надає фінансові послуги на території України на підставі державних безстрокових ліцензій на провадження професійної діяльності на ринках капіталу з торгівлі фінансовими інструментами, що передбачають субброкерську діяльність, брокерську діяльність, дилерську діяльність.
Звертаємо вашу увагу на те, що інформація про наявність ліцензій та дозволів фіксується в електронному реєстрі НКЦПФР - Реєстр професійних учасників ринків капіталу та організованих товарних ринків, тому Ви завжди можете переконатися в чинності діючих ліцензій, перейшовши за посиланням https://www.nssmc.gov.ua/reiestr-profesiinykh-uchasnykiv-rynkiv-kapitalu-ta-orhanizovanykh-tovarnykh-rynkiv/#tab-3 на сайт Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Компанія залишає за собою право відмовити в наданні послуг особам, що не відповідають вимогам, які висуваються до клієнтів, або стосовно яких встановлена заборона/обмеження на здійснення таких послуг відповідно до законодавства України. Також обмеження можуть бути накладені внутрішніми процедурами та контролем ТОВ «АЛЬТУС-ФІНАНС».

Search